Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2016

Εύκολη πρόκριση από τον αγώνα με τις ομάδες της Αρεόπολης… Νέα πρόκληση ο "κάμπος"...

Την Τρίτη 26 Ιανουαρίου στο στάδιο του Γυθείου διεξήχθηκαν οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου & μπάσκετ μεταξύ των ομάδων των λυκείων Γυθείου &  Αρεόπολης. Νικητές αναδείχθηκαν οι γυθειάτες, αλλά & το γνήσιο αθλητικό πνεύμα με όλους τους κανόνες του  fair play. Ακολουθεί πλούσιο ρεπορτάζ από τους αγώνες.

Μπάσκετ:
Η ομάδα μας επικράτησε άνετα με σκορ 68-24 επί της ομάδας μπάσκετ της Αρεόπολης  καθώς έπαιξε πολύ καλά και άξιζε το αποτέλεσμα.
Η ομάδα στην πρώτη περίοδο είχε αποκτήσει μεγάλο προβάδισμα απέναντι από την ομάδα της Αρεόπολης με σκορ 28-1. Από τις κορυφαίες φάσεις του αγώνα το πρώτο τρίποντο της ομάδας που πέτυχε ο –πάντα- εξαιρετικός  Μιχάλης Καραβασίλης, το οποίο ήταν αφιερωμένο στην διευθύντρια, καθώς της το είχαν υποσχεθεί. Να σημειωθεί ότι Μιχάλης έπαιξε με πάθος παρότι ήταν  άρρωστος.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά με σκορ 38-4 και με τους παίκτες μας να πηγαίνουν στον πάγκο με τον αρχηγό Γιάννη Πετροπουλάκη, ο οποίος για άλλη μια φορά έδειξε το ταλέντο του & το πάθος του, να τους δίνει οδηγίες σε συνεργασία με τον αεικίνητο Παναγιώτη Οικονομάκη. Δεν υποτίμησαν τον αντίπαλο αλλά  στο πρόσωπό τους βλέπαμε τη  σιγουριά της νίκης.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε και η ομάδα μας μπήκε πολύ δυναμικά καθώς κατάφερε να διπλασιάσει το σκορ μέχρι το τέλος, με το σκορ να είναι 64-12. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες μας χαλάρωσαν και έδωσαν πολλούς διάδρομους στην αντίπαλη ομάδα και δεχτήκαν πολλά εύκολα καλάθια αλλά παρέμεναν μπροστά με μεγάλη διάφορα  καθώς το σκορ ήταν 66-24.

Η άψογη διαιτησία τόσο του διαχρονικού & παλαίμαχου Τάσου Δαμιανού όσο και των άλλων διαιτητών συνέβαλε στο καλό αθλητικό κλίμα.

Η σύνθεση της ομάδας: Γιάννης Πετροπουλάκης, Παναγιώτης Οικονομάκης, Αναστάσης Καραβασίλης, Δημήτρης Καραβασίλης, Μιχάλης Καραβασίλης, Παύλος Αδάμης, Πέτρος Αδάμης, Γιώργος Μπουτεράκος, Αντώνης Χότζα, Βαγγέλης Ξανθάκος, Ευθύμης Μητσάκος & Αποστόλης Αποστολάκος.

Στο τέλος του παιχνιδιού πήραμε συνέντευξη από τον αρχηγό της ομάδας μας  Γιάννη Πετροπουλάκη και τον ρωτήσαμε πως είδε το παιχνίδι και που οφείλεται η νίκη

Γιάννη πως τα πήγε η ομάδα σας στο σημερινό παιχνίδι είσαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα; Που οφείλεται η νίκη σας σήμερα;
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση μας στον σημερινό αγώνα παίξαμε ακριβώς όπως περιμέναμε. Ήταν πολύ καλή αρχή για εμάς. Δεν το παίρνουμε πάνω μας και δεν εφησυχάζουμε με τη νίκη αλλά παραμένουμε ψύχραιμοι και κοιτάμε τον επόμενο αγώνα, ο οποίος θα είναι πιο δύσκολος. Η νίκη αυτή οφείλεται στα παιδιά που έπαιξαν αλλά και τους συμμαθητές μας που ήρθαν και μας υποστήριξαν στον πρώτο αγώνα μας.

Είχαμε όμως και μια μάλλον προκλητική δήλωση από τον Αναστάση Καραβασίλη, που πέταξε το γάντι στον «κάμπο»:

«Περίπατος για το σχολείο μας ο αγώνας με τις ομάδες της Αρεόπολης… Η «προπόνηση» θα συνεχιστεί στο κλειστό του Βλαχιώτη...»

Αναμένουμε να τιμήσουν την προσδοκία μας…….